Çocuğuma Diş Fırçalama Alışkanlığını Nasıl Edindirebilirim, Dişlerimi Nasıl Fırçalamalıyım?

December29

Dişlerimizi en az günde iki kez; biri gece yatarken, diğeri benim kişisel görüşüm olarak kahvaltıdan önce olmak üzere fırçalamalıyız. Bu alışkanlığı ne kadar erken yaşta edinmişsek ağız ve diş sağlığımızı korumaya o kadar erken başlamışız demektir. Bu yüzden çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığını dişleri ağzında görülmeye başladığı andan itibaren geliştirmeye başlamalıyız. Bana göre en iyi eğitim şekli öykünme yöntemiyle gerçekleşir. Bu yüzden çocuğumuza her konuda olduğu gibi, diş fırçalama konusunda da rol model olmalıyız. Çocuğumuz altı aylık iken ilk alt ön keser dişleri ağızda yerini alır ve üç yaşına kadar diğer dişler de onları takip ederek yirmi adet süt dişi tamamlanır. Tabii ki süt dişlerinin tamamlanmasını beklemeden fırçalamaya başlamamız gerekiyor. Üç yaşına kadar çocuğumuzun dişlerini ya macunsuz yada 0-3 yaş aralığında kullanıldığını üzerinde belirten bir diş macunundan bezelye tanesinin yarısı hatta daha azı sürülerek fırçalanmalıdır. Çocuğumuz kendi adını yazabilene kadar motor kasları gelişmediği için ( genellikle altı yedi yaş civarı ), dişlerini kendi başına yeterince fırçalayamaz. Bu yüzden anne, baba veya bakımını üstlenen kişi çocuğun dişlerini fırçalamalı. Çocuk kendi isteğini tatmin etmek için kendisi de fırçalamalı, ancak akabinde bir yetişkin fırçalamayı mutlaka tamamlamalı.
Rol model oluşturmak için; ebeveyn çocukla lavaboya gidip, onu kendisini rahatça izleyebileceği bir yere güvenli bir şekilde oturtabilr. Önce kendi dişlerini fırçalar ve çocuğun onu seyretmesini sağlar. Sonra çocuğun fırçasını alarak, çocuğun dişlerini de fırçalar ve sonra çocuk isterse onun da kendi başına fırçalamasını müsaade eder. Günde iki kez tekrarlayacağımız bu rutinle çocuğumuzun dişlerinin ve bakımının farkındalığını sağlamış oluruz. Ancak okul yaşına gelmiş çocukların kendi başlarına fırçalamalarına güvenebiliriz, fakat zaman zaman kontrol etmeyi mutlaka ihmal etmemeliyiz.
Çocuklarımız için seçeceğimiz fırça yaşına uygun, kıl uçları yuvarlatılmış kaliteli fırçalar olmalı. Dişlerimizi fırçalarken dişetlerimizden başlayacağımız için fırçanın kılları dişetlerimizi acıtmamalı. Aksi takdirde canımız yandığı için reflex olarak dişetlerimize değmekten kaçınırız ve bu da yetersiz diş fırçalamamıza neden olur. Biz dişlerimizi fırçaladığımızı zannederken ağzımızda yeni çürüklerin oluştuğunu fark edemeyiz bile.
Dişlerimizi fırçalarken kullandığımız diş macunu da önemlidir. Üç yaşından sonra kullandığımız macun , yeterince florid içermeli, kaliteli ve bilinen, çalışmaları yapılmış bir diş macunu olmalı.
Şu anda biz hekimlerin bile aklını karıştırabilecek çeşitlilikte diş macunu mevcut. Biz de bunların içeriğini okuyarak karar verebiliyoruz. Dişhekimlerimiz bunların içeriğine ve hastanın diş yapısına göre tavsiyelerde bulunmaktadır.
Dişlerimizi dişetlerimizden başlayarak, fırçamızı kırkbeş derecelik açıyla dişetlerimize yaslayıp, kırmızıdan beyaza süpürme hareketi ile, her fırça boyu kadar bölgeyi on kez fırçalamalıyız. Alt ve üst dişlerimizi ayrı ayrı ve dişlerimizin tüm yüzeylerini fıçalamalıyız. Fırça üzerine süreceğimiz macun bir bezelye tanesi büyüklüğünü aşmayıp, fırçaladıktan sonra çok aşırı çalkalamayıp, dişlerimizin bir parça macunlu kalmasına izin verebiliriz.
Fırçalamaya başlarken fırçayı ıslatmak şart değil, hatta mümkünse ikinci bir fırçamız olabilir.Bu kadar itinalı diş fırçalama günde iki kez yeterli olmakla birlikte, aralarda istenilen durumlarda daha çabuk bir fırçalama yeterlidir. Tabii ki sadece fırçalama değil, dişlerimizin ara yüzeylerini korumak için diş ipi de kullanmamız gereklidir.
Sağlıklı, güzel gülüşlü günler dileğimle…

posted under Genel

Email will not be published

Website example

Your Comment: