MUTLULUĞUMUZDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞIMIZIN ÖNEMİ

December17

Yaşamımızın amacı mutlu olmak, mutlu etmektir. Yaşam bir bütündür ve biz bu bütünün içerisinde kendimizi ne kadar tam ve iyi hissediyorsak, o kadar mutluyuzdur. Mutlu olan insanlar güler, gözlerinin içinin güldüğü gibi. Ve gülen insan güzeldir. Mutluluğun paylaşımı gülüşlerin, gülümsemelerin paylaşımı ile olur.
Güzel bir gülüşe sahip olabilmenin olmazsa olmazı, temiz ve sağlıklı dişlere sahip olmaktır.
Buna sahip olmanın yoluysa, günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere, ağzımıza uygun bir diş fırçasının üzerine bir nohut büyüklüğünde uygun bir diş macunu ile birlikte, dişetlerinden başlayarak dişlerimizi fırçalamak ve diş araları için diş ipi kullanmaktır. Hele küçük yaşta edinilmiş fırçalama ve diş ipi kullanımı alışkanlığı ömür boyu sağlıklı bir şekilde, kendi dişlerimizi kullanabilme olasılığını yaratır bize. Toplumuzda zannedildiği gibi, ilerlemiş yaşlarda protez kullanımı bir kader değildir aslında. Bu gün sahip olduğumuz teknik imkanlarla, implant desteği ile ağızda oynamayan protezler mümkünse de, sonuçta karşımıza çıkan ekonomik maliyet oldukça yüksektir. Bu durum da bir çoğumuzu oldukça mutsuz eder.
Yılda iki kez dişhekimi kontrolünden geçerek, mevcut durumun tespiti ile olması muhtemel çürük ve problemlerin önlemini alabilir, hatta engel olabiliriz.
Ağız diş temizliğimize gereken önemi verdiğimizde, dişlerimizin sağlığının devamını sağlamakla kalmaz, ağzımızda mevcut protez ve dolguları yıllarca sorunsuz bir biçimde kullanabiliriz.
Hepimiz genellikle sağlığımızı kaybettikten sonra kıymetini anlar ve çaresini aramaya başlarız. Oysa doğrusu, sağlığımızı sağlıklı haliyle korumak amacımız olmalı.
Dişlerimizden birinde bir çürük yada kırık oluşumu durumunda, yemek yerken yaşadığımız rahatsızlıkla birden dişlerimizin sağlığının önemini hatırlarız. İçimizi tedavi sırasında canımız yanarsa diye bir dişhekimi korkusu kaplar. Oysa yaptıracağımız ara kontrollerde mevcut problemler erken yakalanmış olacağı için, tedavisi de çok daha kolay, ağrısız ve ekonomik olacaktır.
Çocuklarımızın dişleri, sağlığı sağlıklıyken koruma amaç edinildiğinde çok daha önem kazanmaktadır. Çocuklarımız mutlaka çok küçük yaşlarda dişlerinde hiç bir problem yokken dişhekimiyle tanıştırmalı ve kendisine ağız ve diş temizliğinin önemi anlatılmalıdır. Bu anlatımın en kolay yolu da, kendimizin onlara örnek olmasıdır.
Paylaşabileceğimiz güzel gülüşler için, sevdiklerimiz ve dostlarımızla yediğimiz yemeklerin tadına varabilmek için, ağzımızdan başlayan sağlığımızı korumak için ağız ve diş sağlığımıza gereken önemi vermeliyiz.
Güzel gülüşlü günler dileğimle…

posted under Genel

Email will not be published

Website example

Your Comment: